Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gorzowie Wielkopolskim

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gorzowie Wielkopolskim działa pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej jako część ogólnopolskiej sieci klubów.

Klub powołały do życia gorzowskie środowiska kombatanckie w czasie spotkania z dyrektorem szczecińskiego oddziału IPN i ministrem ds. kombatantów śp. Januszem Krupskim w dniu 23 IV 2007 roku. Na czele zarządu stanął przewodniczący okręgu gorzowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Bogusław Mucha. Zarząd współtworzą: wiceprzewodniczący: Władysław Czyżewski i Jerzy Klincewicz, zaś godność sekretarza pełni nauczyciel i metodyk historii Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego – Jerzy Dudkiewicz. Gościem pierwszego spotkania odbytego w maju 2007 roku był dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie dr Dariusz Rymar, który wygłosił wykład „Stan wojenny w Gorzowie 1981–83”. Początkowo Klub gościł w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stefana Starzyńskiego, a od jesieni 2008 roku regularnie spotyka się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie.

W trakcie spotkań Klubu jego członkowie i wszyscy zainteresowani mogą wysłuchać wykładów dotyczących historii najnowszej, ale i mało znanych zagadnień z okresu II wojny światowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady: profesora Bogusława Polaka, śp. Janusza Hrybacza „Zawiszy” poświęcone wileńskiej AK, czy dr. Witolda Pronobisa opowiadającego o patronie klubu. Wśród prelegentów klubu szczególne znaczenie mają pracownicy Biura Edukacji Publicznej ze Szczecina, zawsze w ciekawy i atrakcyjny sposób prezentujący tematykę swoich badań naukowych i trudne zagadnienia historii najnowszej, a także dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie dr Dariusz Rymar, zawsze chętnie dzielący się posiadaną wiedzą.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Z ramienia IPN opiekę nad działalnością Klubu sprawuje pracownik gorzowskiej delegatury IPN Jarosław Palicki
e-mail: ipn. gorzow@gmail.com