Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Krakowie

Spotkanie Klubu poświęcone zamachowi na Jana Pawła II

12 maja 2011 r., odbyło się w Wadowicach spotkanie krakowskiego Klubu Grota poświęcone zagadnieniom związanych z zamachem na Ojca Świętego Jana Pawła II.

Wykład wygłosiła Roksana Szczęch – pracownik krakowskiego OBEP. Podczas wykładu Roksana Szczęch omówiła szczegółowo zakres przygotowań do zamachu na Jana Pawła II, począwszy od sposobu uzyskania przez Mehmeta Ali Agcę paszportów (umożliwiających mu wyjazd z Turcji i swobodne przemieszczanie się między krajami Europy Zachodniej oraz bloku wschodniego), po zdobycie broni, rozpoznanie miejsca zamachu i źródła finansujące zamachowców, obecnych na Placu św. Piotra. Omówiony został przebieg wydarzeń z 13 maja 1981 r., jak również poprzedzających dzień zamachu.

W swoim wystąpieniu Roksana Szczęch poruszyła także plan ucieczki zamachowców z Rzymu, przebieg śledztwa prowadzonego przez Włochów i procesów zamachowców (w tym okoliczności i wydarzenia im towarzyszące). Odniosła się też do prowadzonych w przeszłości działań dezinformujących opinię publiczną, jak również do współcześnie prowadzonej manipulacji w kwestii organizatorów zamachu na papieża Jana Pawła II.

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz

KRAKÓW

Kontakt z Klubem

Iwona Burzej-Biel
iwona.burzej@ipn.gov.pl
tel. 12 426 21 37

Adres do korespondecji:
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego Grota w Krakowie
ul. Reformacka 3
31-012 Kraków


Opieka nad Klubem

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie
ul. Reformacka 3
31-012 Kraków

Koordynator pracy Klubu: Iwona Burzej-Biel

Opieka merytoryczna: dr Teodor Gąsiorowski