Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi

Pokaz filmu w reż. Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego „Akowcy”

Ostatnie w 2013 roku spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Łodzi poświęcone było żołnierzom Armii Krajowej.

Członkowie klubu i goście mieli okazję zobaczyć polski film dokumentalny z 1999 roku, w reżyserii Krzysztofa Nowaka - Tyszowieckiego, pt. „Akowcy”.  Autor, opowiadając o losach żołnierzy Armii Krajowej, wykorzystał przede wszystkim wspomnienia uczestników i świadków tamtych wydarzeń, m.in. Jana Nowaka-Jeziorańskiego „Janka”, siostry „Zośki” Hanny Zawadzkiej, Władysława Markowskiego „Brzozy”, Jerzego Stefana Stawińskiego „Lucjana”.

Projekcję filmu poprzedziła prelekcja Radosława Pobożego z Instytutu Pamięci Narodowej.

Armia Krajowa, AK, to konspiracyjna organizacja wojskowa, działająca w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej na obszarze państwa polskiego. Powstała w wyniku przekształcenia Służby Zwycięstwu Polski (powołanej 27 IX 1939 r.) w utworzony 13 XI 1939 roku Związek Walki Zbrojnej (przemianowany na Armię Krajową 14 II 1942  r.). Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. AK dowodzili generałowie: Michał Tokarzewski – Karaszewski „Torwid” (do III 1940 r.), Kazimierz Sosnkowski „Godziemba” (do  18 VI 1940 r.), Stefan Rowecki „Grot” (do 30 VI 1943 r.), Tadeusz Komorowski „Bór” (do 2 X 1944 r.), Leopold Okulicki „Niedźwiadek” (do 19 I 1945 r.).  Z Armią Krajową wiążą się tak ważne w historii działania zbrojne jak: akcja „Burza”, akcja pod arsenałem czy powstanie warszawskie. W momencie maksymalnej zdolności  bojowej siły AK liczyły ok. 390 tys. osób, w tym prawie 11 tys. oficerów. Przeprowadzili oni tysiące akcji bojowych, wywiadowczych i dywersyjnych. Ginęli w walce,  katowniach gestapo i obozach koncentracyjnych. W Polsce Ludowej nie stali się jednak dumą narodu.  Wielu z nich spotkały  prześladowania, więzienie i śmierć z rąk NKWD i UB.

Autor filmu opowiadając o losach żołnierzy AK starał się również  poszukać odpowiedzi na pytanie w czym tkwił fenomen polskiej armii podziemnej, dlaczego służba w niej była usilnym dążeniem setek tysięcy młodych ludzi. W zgodnej opinii uczestników i światków tamtych wydarzeń, który wystąpili w filmie, źródłem postaw młodzieży było patriotyczne wychowanie, w którym współdziałała rodzina, szkoła, harcerstwo i Kościół.  Rzutowało to w konsekwencji na atmosferę w AK, której członkowie mieli głębokie przekonanie, że przynależąc do tej organizacji znaleźli się w znakomitym towarzystwie, by robić coś potrzebnego wszystkim – służyć ojczyźnie.

Sprawozdanie sporządziła

Adrianna Szczerba

Zebranie Rady Programowej Klubów Historycznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w okręgu łódzko-kaliskim. Sala konferencyjna Oddziału IPN w Łodzi. Referuje Marzena Sobala, przewodnicząca Klubu im. gen. „Grota” w Pabianicach
    Głos zabiera Tomasz Łuczkowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie. Z lewej Paweł Wąs, przewodniczący Klubu im. gen. „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim