Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Pabianicach

Klub Historyczny im. Stefana Roweckiego „Grota” w Pabianicach powstał w 2008 r.

Obecnie liczy 50 członków. W jego szeregach znajdują się kombatanci, sybiracy, nauczyciele, pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego, władze samorządowe, mieszkańcy miasta, młodzież szkolna oraz miłośnicy historii najnowszej, zarówno ci młodsi jak i nieco starsi.
Zarówno siedziba, jak i spotkania Klubu popularnie zwanego „Grotem” odbywają się w galerii „Ex Libris” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Lorentowicza w Pabianicach (ul. św. Jana 10). Dzięki uprzejmości Dyrekcji wyżej wspomnianej placówki w dyspozycji Klubu, poza salą wykładową, znalazł się także sprzęt multimedialny ułatwiający prelegentom przeprowadzanie wykładów. Zgodnie z harmonogram spotkań, zebrania połączone z prelekcjami odbywają się raz w miesiącu (zazwyczaj w każdą trzecią środę miesiąca), z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień). Mają one otwarty charakter (z czego chętnie korzystają pabianiczanie), a informacje o nich zamieszczane są w lokalnej prasie, telewizji, portalu społecznościowym „facebook” i niektórych kościołach w mieście.
Jak dotychczas w ramach cyklicznych spotkań, poza wykładami Klub organizował także spotkania ze świadkami historii, promocje najnowszych publikacji traktujących o powojennej historii Polski, czy projekcje filmów historyczno-dokumentalnych. Ponadto, corocznie klika ze spotkań odbywa się poza stałym ich miejscem (II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi, kościół Ewangelicko-Reformowany św. Piotra i Pawła, czy Miejski Ośrodek Kultury).
Klub „Grota” w Pabianicach podejmował także szereg innych inicjatyw, jak chociażby nadanie tytułu Honorowego Obywatela Pabianic gen. Aleksandrowi Arkuszyńskiemu (członkowi ROAK, uczestnikowi brawurowej akcji odbicia członków AK z pabianickiego PUBP), czy pomoc przy pracach nad tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej z terenu Pabianic.

Aktualne informacje o działaniach klubu zamieszczamy na naszym profilu na Facebooku.

Jak zostać członkiem Klubu

Aby zostać członkiem Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Pabianicach należy wypełnić deklarację członkowską. Można ją otrzymać podczas spotkań Klubu, bądź też po uprzednim kontakcie z przewodniczącym/opiekunem Klubu (szczegółowe kontakty znajdują się w dziale „KONTAKT Z KLUBEM”). Członkowstwo w Klubie „Grota” nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami natury prawno-finansowej, ma jedynie charakter nominalny.
Członkowie Klubu są informowani za pośrednictwem poczty (także drogą elektroniczną) o terminie i miejscu kolejnych spotkań.

Antoni Galiński – koordynator prac Klubów im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w regionie łódzko-kaliskim

tel.: 42-616-27-31

grotpabianice@poczta.fm