Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Spotkanie Klubu poświęcone Armii Krajowej w dokumentach

W Muzeum Regionalnym w Opocznie 25 czerwca 2013 roku odbyło się spotkanie z majorem Mirosławem Kopą, autorem książki „Inspektorat piotrkowski Armii Krajowej w dokumentach i komentarzach”.

Żołnierz AK spotkał się z opocznianami w ramach pracy Klubu Historycznego im. gen. S. Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Tryb.

Zebranych przywitał Tomasz Łuczkowski, dyrektor muzeum, który podkreślił wieloletnią współpracę z panem Mirosławem Kopą. Przedstawił zebranym dokonania autora w dokumentowaniu szczególnie 25 pp AK i innych działań partyzanckich oraz jego działalność w okresie okupacji. W dalszej części o samej publikacji opowiedział dr Tomasz Toborek, który zajmował się redakcją promowanej książki. Historyk z łódzkiego oddziału IPN zaznaczył ogrom pracy, jaki wykonał pan major i doskonałe współdziałanie z instytutem. Sam autor odniósł się do zawartości książki, a także wspomniał o opocznianach, którzy tworzyli struktury organizacji. Podziękował dyrektorowi muzeum za użyczenie materiałów źródłowych, które przyczyniły się do powstania publikacji. Wszyscy zebrani mogli także zobaczyć kilka ciekawych dokumentów, które przywiózł ze sobą mjr Kopa.

W sali wystaw czasowych muzeum znaleźli się tego dnia m.in. Robert Telus – poseł na Sejm RP, Marek Ksyta – Starosta Opoczyński, Andrzej Kopania – przewodniczący Rady Powiatu, mjr Bernard Kłodawski – prezes opoczyńskiego Koła ŚZŻAK, Paweł Wąs – przewodniczący Klubu Historycznego „Grota” w Piotrkowie Tryb., Marek Zieliński – dyrektor ZSP nr 1 oraz licznie zgromadzona młodzież z ZSS nr 1.

Po zabraniu głosu przez pana posła i starostę wszyscy chętni mogli nabyć publikację oraz porozmawiać z autorem, który chętnie podpisywał egzemplarze. Książkę można nabyć wysyłkowo poprzez stronę IPN. Polecamy ją szczególnie miłośnikom lokalnej historii, a szczególnie działań Armii Krajowej na terenie ziemi opoczyńskiej.

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Paweł Wąs – przewodniczący Zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

tel. 607-844-215
e-mail: klub.grota-piotrkow@wp.pl