Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Spotkanie Klubu poświęcone niezależnej muzyce rockowej w PRL

3 kwietnia 2014 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Opocznie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Piotrkowie Trybunalskim oraz Muzeum Regionalne w Opocznie.

O „Niezależnej muzyce rockowej w PRL” opowiedział dr Tomasz Toborek z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Licznie zebraną młodzież w świetlicy liceum przywitali członkowie Klubu „Grota” – Krzysztof Czajkowski i Adam Grabowski. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący piotrkowskiego Klubu Paweł Wąs.

Prelegent doskonale skupił uwagę młodzieży uzupełniając wykład prezentacją multimedialną. Dodatkowo w trakcie spotkania zostały odtworzone pliki audio z muzyką jak również fragmenty filmu Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty „Historia polskiego rocka”, ukazującego początki tworzenia się niezależnej muzyki w okresie PRL. Nie zabrakło pytań
i indywidualnych rozmów po zakończeniu spotkania.

Dr Tomasz Toborek jest współautorem książki „Jarocin w obiektywie bezpieki” oraz autorem albumu „Niezależna muzyka rockowa”. Obie publikacje przybliżają temat inwigilacji środowisk młodzieżowych przez służby bezpieczeństwa PRL.

Sporządził: Tomasz Łuczkowski

Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Paweł Wąs – przewodniczący Zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim