Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Spotkanie Klubu poświęcone piotrkowianom w Powstaniu Warszawskim

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się 12 września 2013 r. w Muzeum w Piotrkowie i zostało poświęcone udziałowi piotrkowian w Powstaniu Warszawskim.

Spotkanie otworzył przewodniczący Klubu Paweł Wąs, witając przybyłych.

Następnie wykład pt. „Piotrkowianie w Powstaniu Warszawskim” wygłosił dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Prelegent przybliżył przebieg Powstania Warszawskiego, omawiając szereg związanych z nim wydarzeń. Brali w nim udział mieszkańcy co najmniej 26 miejscowości z rejonu Piotrkowa, Bełchatowa i Opoczna, m.in. z Sulejowa, Łęczna, Milejowa, Zelowa. Szacuje się, że w Powstaniu udział wzięło ok. 190 mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej, z czego: 20 osób – znamy tylko szlak bojowy; 20 osób – poległo; 70 osób – wyszło z ludnością cywilną; 80 osób – poszło do niewoli. Ponadto przedstawiono wybrane sylwetki powstańców oraz warunki panujące w obozach dla jeńców wojennych, w których przebywali. Wykładowi towarzyszyła ciekawa prezentacja multimedialna.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Klubu, przedstawiciele ŚZŻAK Okręg w Piotrkowie, Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza. Obecna była młodzież z II LO im. M. Skłodowskiej-Curie, IV LO im. gen. S. Roweckiego „Grota”, Gimnazjum nr 1 im. S. Konarskiego w Piotrkowie, oraz z Publicznego Gimnazjum im. gen. S. „Grota” Roweckiego w Tomawie.

Sporządził

Przewodniczący Klubu

Paweł Wąs

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI