Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Spotkanie Klubu poświęcone piotrkowianom w Powstaniu Warszawskim

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się 12 września 2013 r. w Muzeum w Piotrkowie i zostało poświęcone udziałowi piotrkowian w Powstaniu Warszawskim.

Spotkanie otworzył przewodniczący Klubu Paweł Wąs, witając przybyłych.

Następnie wykład pt. „Piotrkowianie w Powstaniu Warszawskim” wygłosił dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Prelegent przybliżył przebieg Powstania Warszawskiego, omawiając szereg związanych z nim wydarzeń. Brali w nim udział mieszkańcy co najmniej 26 miejscowości z rejonu Piotrkowa, Bełchatowa i Opoczna, m.in. z Sulejowa, Łęczna, Milejowa, Zelowa. Szacuje się, że w Powstaniu udział wzięło ok. 190 mieszkańców Ziemi Piotrkowskiej, z czego: 20 osób – znamy tylko szlak bojowy; 20 osób – poległo; 70 osób – wyszło z ludnością cywilną; 80 osób – poszło do niewoli. Ponadto przedstawiono wybrane sylwetki powstańców oraz warunki panujące w obozach dla jeńców wojennych, w których przebywali. Wykładowi towarzyszyła ciekawa prezentacja multimedialna.

W spotkaniu wzięli udział członkowie Klubu, przedstawiciele ŚZŻAK Okręg w Piotrkowie, Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza. Obecna była młodzież z II LO im. M. Skłodowskiej-Curie, IV LO im. gen. S. Roweckiego „Grota”, Gimnazjum nr 1 im. S. Konarskiego w Piotrkowie, oraz z Publicznego Gimnazjum im. gen. S. „Grota” Roweckiego w Tomawie.

 

Sporządził

Przewodniczący Klubu

Paweł Wąs

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

 

Kontakt z Klubem

Paweł Wąs – przewodniczący Zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

tel. 607-844-215
e-mail: klub.grota-piotrkow@wp.pl


Antoni Galiński – koordynator prac Klubów im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w regionie łódzko-kaliskim

tel. 42-616-27-31
e-mail: oddzial.lodz@ipn.gov.pl

 

Opieka nad Klubem

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Piotrków Trybunalski
Al. 3 Maja 33
97-300 Piotrków Trybunalski

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
ul. Elizy Orzeszkowej 31/35
91-479 Łódź