Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Spotkanie Klubu poświęcone ucieczkom żołnierzy AK z sowieckich obozów dla jeńców wojennych i internowanych

20 marca 2014 r. w piotrkowskim Muzeum odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, poświęcone internowanym żołnierzom Armii Krajowej.

Spotkanie otworzył przewodniczący Klubu Paweł Wąs, który przywitał przybyłych. Następnie wykład pt. „Ucieczki żołnierzy AK z sowieckich obozów dla jeńców wojennych i internowanych (1944–1947)” wygłosił dr Dariusz Rogut z Instytutu Historii UJK Filia w Piotrkowie. Liczbę Polaków i obywateli polskich, którzy znaleźli się w obozach filtracyjnych szacuje się na ok. 17 tys. Przeszli oni przez obozy m.in. w Stalinogorsku, Donbasie, Saratowie i Kizlu. Kilkanaście tysięcy Polaków zostało wywiezionych do oddzielnej kategorii obozów, tj. do obozów dla jeńców wojennych i internowanych, m.in. nr 41 w Ostaszkowie, nr 270 w Borowiczach, nr 454 w Riazaniu. Kolejnych kilka tysięcy zostało skazanych przez sądy sowieckie i wywiezionych do poprawczych obozów pracy w głąb Związku Sowieckiego (Workuta, Kołyma, Kazachstan). W trakcie wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną przedstawiono wszelkie aspekty życia obozowego, z jakimi musieli się zmagać przebywający w nich akowcy. Nie zabrakło również opisów wielu ucieczek, niekiedy wyjątkowo brawurowych, z których część się powiodła. Najwięcej udanych prób miało miejsce w obozie w Riazaniu, a jednym ze szczęśliwych zbiegów był kpt. Gracjan Fróg „Szczerbiec”.

Wśród obecnych na spotkaniu należy wymienić gen. bryg. Stanisława Burzę-Karlińskiego – prezesa Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Piotrkowie, ppłk dr Halinę Kępińską-Bazylewicz „Korę” – wiceprezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Piotrkowie, Tomasza Łuczkowskiego dyrektora Muzeum Regionalnego w Opocznie. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie piotrkowskiego Klubu „Grota”, Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników Okręg w Piotrkowie, Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza oraz młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie.

Na mocy porozumienia o współpracy między Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi i Aresztem Śledczym w Piotrkowie, wykład dotyczący internowanych żołnierzy Armii Krajowej został tego dnia przedstawiony również w Areszcie Śledczym w Piotrkowie.

Sporządził

Przewodniczący Klubu

Paweł Wąs

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI