Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Spotkanie Klubu poświęcone poszukiwaniu miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego w Polsce

20 lutego 2014 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie, poświęcone poszukiwaniom miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego.

Spotkanie otworzył przewodniczący piotrkowskiego Klubu „Grota” Paweł Wąs. W imieniu władz Uczelni gości przywitał prof. dr hab. Andrzej Felchner Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UJK Filia w Piotrkowie.

Następnie wykład pt. „Poszukiwanie miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego w Polsce” wygłosił Michał Nowak, archeolog wchodzący w skład interdyscyplinarnego Zespołu Poszukiwawczego Miejsc Pochówków Ofiar Terroru Komunistycznego Instytutu Pamięci Narodowej. Prelegent skupił się na pracach ekshumacyjnych prowadzonych na kwaterze „Ł” cmentarza powązkowskiego w Warszawie. W przeprowadzonych dotychczas dwóch etapach prac ekshumowano 194 osoby. Dzięki badaniom genetycznym prowadzonym przez specjalistów z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie udało się zidentyfikować 28 osób, m.in. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Antoniego Olechnowicza „Pohoreckiego”. Przez dwa lata realizacji projektu „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” przeprowadzono prace badawcze i ekshumacyjne w kilkunastu miejscach w Polsce, w trakcie których odnaleziono szczątki ponad pięciuset ofiar komunizmu. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Kwatera »Ł«”, dokumentującego pierwszy etap prac badawczych na cmentarzu powązkowskim. Po projekcji miała miejsce ożywiona dyskusja.

Wśród obecnych na spotkaniu należy wymienić gen. bryg. Stanisława Burzę-Karlińskiego – prezesa Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Piotrkowie, ppłk dr Halinę Kępińską-Bazylewicz „Korę” – wiceprezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Piotrkowie, dr. Krzysztofa Latochę – koordynatora prac badawczo-ekshumacyjnych z ramienia łódzkiego Oddziału IPN, Adama Falisa, archeologa biorącego udział w pracach ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach.
W spotkaniu uczestniczyli również członkowie piotrkowskiego Klubu „Grota”, Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza, pracownicy piotrkowskiego Muzeum oraz młodzież z III LO im. Juliusza Słowackiego, IV LO im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie, jak również 50-osobowa grupa uczniów LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.

Sporządził

Przewodniczący Klubu

Paweł Wąs

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI