Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim

Konkurs wiedzy o płk Witoldzie Pileckim „Gloria Victis!!! Życie i działalność pułkownika Witolda Pileckiego”

W dniu 26 maja 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim odbył się po raz kolejny konkurs wiedzy o płk Witoldzie Pileckim „Gloria Victis!!! Życie i działalność pułkownika Witolda Pileckiego”.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który osobiście zaszczycił nas swoją obecnością, oraz Krzysztof Chojniak, Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

W konkursie wzięło udział 45. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu łódzko-kaliskiego. Jury w składzie: Sebastian Wojtaś – nauczyciel historii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, dr Dariusz Rogut – adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie Trybunalskim, Paweł Kowalski – kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN w Łodzi, Artur Ossowski – pracownik Referatu Edukacji Historycznej IPN w Łodzi, dokonało oceny testu dotyczącego postaci płk Pileckiego, w którym można było zdobyć maksymalnie 76 punktów.

Najlepiej poradził sobie Piotr Wieczorek uczeń z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, zdobywając 75 pkt. Drugie miejsce zdobyła Dominika Wieczorek z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, uzyskując 74 pkt. Trzecie miejsce ex aequo zdobyli: Dominika Śnieguła,  Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Skierniewicach oraz Sebastian Szewczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, zdobywając 72 pkt.

Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie Łukaszowi Zelcerowi, uczniowi Zespołu Szkół i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim. Uczeń ten już po raz trzeci brał udział w konkursie. Przypomnijmy, że tegoroczna edycja była czwartą.

Laureaci otrzymali cenne nagrody książkowe oraz elektronikę, ufundowane przez Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, IPN Oddział w Łodzi, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Próchnika. Każdy z uczestników dostał także grę edukacyjną „Znaj Znak”, oraz pamiątkowy dyplom.

Nagrody wręczyli Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, kierownik Referatu Edukacji Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Radosław Kaczmarek, Pani Renata Wojtczak dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Próchnika. Ponadto uczestnicy obejrzeli film „Kwatera Ł” poprzedzony wprowadzeniem Artura Ossowskiego.

Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim, Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.

W trakcie trwania konkursu goście (prezes IPN dr Łukasz Kamiński, dyrektor łódzkiego Oddziału IPN Marek Drużka, przewodnicząca Rady Naukowej Klubów Historycznych „Grota” w regionie łódzko-kaliskim prof. Maria Blomberg i koordynator z ramienia IPN prac Klubów „Grota” w regionie łódzko-kaliskim Antoni Galiński) zwiedzili piotrkowską Starówkę, Muzeum oraz miejsca związane ze Stefanem Roweckim. W rolę przewodników wcielili się dyrektor MBP im. A. Próchnika Renata Wojtczak oraz przewodniczący piotrkowskiego Klubu „Grota” Paweł Wąs.

Sporządził: Sebastian Wojtaś

Otwarcie konkursu. Od lewej: Sebastian Wojtaś, dr Łukasz Kamiński, dr Dariusz Rogut, Marek Drużka, Paweł Kowalski, Paweł Wąs, Renata Wojtczak
    Jury podczas pracy
    Do oczekującej na wyniki testu młodzieży krótką prelekcję wygłosił prezes IPN dr Łukasz Kamiński