Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Sieradzu

Rocznica wyzwolenia Dachau

W związku z przypadającą w dniu 29 kwietnia 2014 r. rocznicą oswobodzenia Obozu Koncentracyjnego w Dachau, w ramach cyklicznych spotkań z historią, 43 osadzonych z Zakładu Karnego w Sieradzu uczestniczyło w dniu 25.04.2014r w wykładzie prowadzonym przez Panią Annę Jagodzińską z IPN w Warszawie pt.: „Konzentrationslager Dachau – miejsce eksterminacji duchowieństwa polskiego”.

W trakcie spotkania przedstawiono film pt. „Dachau – 29.04.1945 r. - dzień wyzwolenia”. Po zakończeniu wykładu osadzeni uczestniczyli w dyskusji dotyczącej omawianego tematu. Szerząc edukację historyczną wśród osadzonych, Zakład Karny w Sieradzu współpracuje z IPN Oddział w Łodzi (od 2008 r.) oraz Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Sieradzu. Na 2014 rok sieradzka jednostka zaplanowała 6 spotkań o tematyce historycznej prowadzonych przez pracowników IPN. Prócz wspomnianych wykładów osadzeni mają możliwość uczęszczać na spotkania działającego w świetlicy centralnej zakładu koła historycznego.

st. wych. ds. kulturalno – oświatowych

kpt. Włodzimierz Zaustowicz

SIERADZ

Anna Piestrzeniewicz – Sekretarz Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Sieradzu