Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Skierniewicach

Spotkanie Klubu poświęcone muzyce w PRL

27 lutego 2014 r. Klub Historyczny im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Skierniewicach rozpoczął tegoroczny cykl wykładów wystąpieniem Tomasza Toborka z Biura Edukacji Publicznej, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi pt. „Niezależna muzyka rockowa w PRL”.

Wykład odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa, uczestniczyli w nim również uczniowie z innych skierniewickich szkół.

Prelegent, korzystając z  prezentacji multimedialnej i nagrań z czasów PRL-u, opowiedział zebranej młodzieży o muzyce, która była wyrazem buntu wobec komunistycznej władzy. Omówił również sposoby walki zespołów z systemem, ich kompromisy, rolę partii w kształtowaniu kultury, a także reakcję publiczności na konkretne utwory.

- Kiedy zespół Perfect śpiewał jedną ze swoich kultowych piosenek "Chcemy być sobą", która i tak uznawana była za przewrotną, zebrana pod sceną młodzież śpiewała "Chcemy bić ZOMO" - opowiadał Tomasz Toborek.

Młodzież wysłuchała fragmentów utworów komentujących rzeczywistość i beznadzieję życia w PRL.

- Muzyka jest tym tematem, który ze względu na jej rozrywkowy charakter znacznie lepiej trafia do młodzieży niż na przykład tematy martyrologiczne, dlatego przy jego pomocy starałem się pokazać młodzieży czym był ustrój w PRL – powiedział Tomasz Toborek.

- Władza w PRL traktowała muzykę jako niewinny temat, w miarę bezpieczny. Organizowany festiwal muzyki rockowej w Jarocinie był dla ówczesnej młodzieży rodzajem odskoczni od szarej rzeczywistości i swoistą oazą wolności. Festiwal ten był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa, a muzyka młodzieżowa zderzała się ze stanowiskiem władzy, co bardzo dobrze pokazuje, jaka ta władza w PRL była.

Wykład w przystępny sposób przybliżył zgromadzonej młodzieży, fragment rzeczywistości PRL-u.

SKIERNIEWICE