Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim

Spotkanie Klubu poświęcone historii Konspiracyjnego Wojska Polskiego na terenie dawnego województwa piotrkowskiego

18 kwietnia 2013 roku miało miejsce kolejne spotkanie tomaszowskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, który działa przy Młodzieżowym Domu Kultury im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Tematem przewodnim spotkania była historia Konspiracyjnego Wojska Polskiego na terenie dawnego województwa piotrkowskiego.

W spotkaniu udział wzięli: przewodnicząca Rady Programowej Klubów „Grota” Roweckiego w okręgu łódzko-kaliskim prof. dr hab. Maria Blomberg, zastępca Naczelnika Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN Oddział Łódź dr Jerzy Bednarek, dyrektor Archiwum Państwowego w Tomaszowie Maz. dr Andrzej Wróbel, sekretarz Polskiego Towarzystwa Historycznego w Tomaszowie Maz. Jerzy Wojniłowicz, nauczyciele historii oraz młodzież z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych.

W trakcie spotkania dr Jerzy Bednarek wygłosił interesującą prelekcję „Służba Bezpieczeństwa wobec Konspiracyjnego Wojska Polskiego w piotrkowskim”, która została wzbogacona prezentacją multimedialną.

Istotnym punktem spotkania była projekcja filmu edukacyjnego zrealizowanego przez IPN Łódź „Zagadka kapitana »Z 24«”, który po raz pierwszy był pokazywany w Tomaszowie Maz., a jego premiera miała miejsce w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych ” 1 marca 2013 roku.

Prelekcja oraz film spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników spotkania, ponieważ dzięki nim można było zdobyć wiedzę na temat działań aparatu bezpieczeństwa wobec podziemia niepodległościowego w powojennej Polsce. Na zakończenie spotkania dr Jerzy Bednarek, który jest współtwórcą filmu, odpowiedział na pytania związane z metodami działań Służby Bezpieczeństwa oraz rolą tajnych agentów w jej strukturach, którzy wymiernie przyczyniali się do rozbijania opozycji antykomunistycznej.

TOMASZÓW MAZOWIECKI