Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim

Wycieczka do Sandomierza

27 sierpnia 2013 roku Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Maz. działający przy Młodzieżowym Dom Kultury im. rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizował całodniową wycieczkę do uroczego Sandomierza, w której uczestniczyli członkowie Klubu, a także miłośnicy historii z naszego miasta, o bardzo szerokim przedziale wiekowym.

W programie wyjazdu było kompleksowe zwiedzanie Sandomierza pod opieką przewodnika i obejmowało między innymi: podziemną trasę turystyczną, bramę opatowską, bazylikę katedralną, kościół św. Jakuba, ucho igielne, stare miasto, spacer po okolicznych wąwozach oraz rejs statkiem po Wiśle. Popularność Sandomierza w ostatnim czasie bardzo wzrosła dzięki serialowi telewizyjnemu „Ojciec Mateusz”, do którego zdjęcia kręcone są przede wszystkim w tym mieście. Na każdym kroku można spotkać odniesienia do serialu i tytułowego bohatera, który przyciąga rzesze turystów do tego malowniczego miasta, mającego rangę „miasta królewskiego”, ze względu na częste wizyty wielu królów Polski.

Już od kilku lat corocznie organizujemy podobne wycieczki. W minionych latach zwiedzaliśmy między innymi: Muzeum Powstania Warszawskiego, muzeum Auschiwtz-Birkenau, Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz cmentarz żydowski. W następnym roku planujemy wycieczkę do niedawno otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie oraz, jeżeli znajdą się chętni, trzydniową wycieczkę do Lwowa, na które już dziś serdecznie zapraszamy – mówi Radosław Pająk, przewodniczący tomaszowskiego Klubu.

Pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu im. „Grota” Roweckiego w Tomaszowie Maz. planowane jest na 24 września 2013 roku i poświęcone będzie postaci bohaterskiego „Hubala”, mocno związanego z ziemią tomaszowską. Prelekcję zatytułowaną „Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego »Hubala«” wygłosi dr Tomasz Domański z IPN Kraków Delegatura Kielce.

TOMASZÓW MAZOWIECKI