Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim

Spotkanie Klubu poświęcone mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi”

24 września 2013 roku odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, który działa przy Młodzieżowym Domu Kultury im. rtm. Witolda Pileckiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Spotkanie poświęcone było postaci charyzmatycznego partyzanta z okresu II wojny światowej, mocno związanego z ziemią tomaszowską majora Henryka Dobrzańskiego „HUBALA”.  Prowadzący spotkanie dyrektor MDK Tomasz Zdonek przywitał zebranych gości, na czele z prelegentem dr Tomaszem Domańskim z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Kraków, Delegatura Kielce. W spotkaniu oprócz młodzieży i nauczycieli historii z II i III LO w Tomaszowie Maz. uczestniczyli: członek Zarządu powiatu tomaszowskiego Andrzej Wodziński, dyrektor Archiwum Państwowego Andrzej Wróbel, kustosz działu historycznego Muzeum Andrzej Kędzierski, przewodniczący Związku Piłsudczyków Zygmunt Augustyniak, sekretarz Polskiego Towarzystwa Historycznego Jerzy Wojniłowicz, przewodniczący Rady Kombatantów przy Staroście Tomaszowskim płk Roman Stasiak, autor publikacji o Hubalczykach Jan Zaborowski, a także osoby zainteresowane historią najnowszą.

Dr Tomasz Domański w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawił sylwetkę majora Henryka Dobrzańskiego w kontekście jego powiązań z ziemią tomaszowską i świętokrzyską, która wzbogacona była materiałami archiwalnymi. Ponadto odpowiedział na szereg pytań, a także odniósł się do kwestii nieznanego pochówku „Hubala”. Wyraził opinię, że obecnie praktycznie niemożliwe będzie ustalenie miejsca jego spoczynku.

- Cieszę się, że tematyka spotkania zainteresowała zebraną młodzież i pasjonatów najnowszej historii i poszerzyła naszą merytoryczną wiedzę na temat Hubala. Mam nadzieję, że kolejne spotkanie  organizowane przez Klub „Grota” Roweckiego, które odbędzie się już 3 października  będzie równie ciekawe i spotka się z dużym zainteresowaniem. Tematem spotkania będzie ponuro i tragicznie osławiona Kwatera Ł na warszawskich Powązkach, na której w ukryciu przez wiele lat spoczywali bohaterowie opozycji antykomunistycznej z okresu powojennego i obecnie przywracani są do powszechnej pamięci. W trakcie spotkania wyświetlony, po raz pierwszy, w naszym mieście będzie film dokumentalny „Kwatera Ł”, o którym opowie jego twórca i reżyser Arkadiusz Gołębiewski – powiedział podsumowując spotkanie dyrektor MDK Tomasz Zdonek.

Opracował:

Radosław Pająk

Przewodniczący Zarządu Klubu Historycznego

im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Maz.

TOMASZÓW MAZOWIECKI