Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim

Spotkanie Klubu poświęcone „Kwaterze Ł” na warszawskich Powązkach

3 października 2013 roku Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” działający przy Młodzieżowym Domu Kultury im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Tomaszowie Maz. zorganizował spotkanie z twórcą i reżyserem filmu dokumentalnego „Kwatera Ł” Arkadiuszem Gołębiewskim, który po raz pierwszy został pokazany w naszym mieście (oficjalna premiera filmu miała miejsce 25 marca 2013 roku).

Prowadzący spotkanie dyrektor MDK Tomasz Zdonek powiedział, że tematyka filmu szczególnie jest bliska placówce, której od dwóch lat patronuje rotmistrz Witold Pilecki, żołnierze niezłomny, pochowany na słynnej kwaterze Ł, który jak dotychczas nie został zidentyfikowany.

W spotkaniu, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczycieli historii z  gimnazjów nr 3, 4, 7 oraz II i III LO  udział wzięli: przedstawiciel IPN Warszawa, uczestnik prac ekshumacyjnych Piotr Życieński, przewodnicząca Komisji Oświaty Urzędu Miasta Wacława Bąk, przewodniczący Rady Kombatantów przy Staroście Tomaszowskim płk Roma Stasiak, ksiądz Tomasz Wojciechowski, sekretarz Polskiego Towarzystwa Historycznego Jerzy Wojniłowicz.

Film „Kwatera Ł” to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL-u. Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 roku na Cmentarzu Powązkowskim wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Celem władzy ludowej było całkowite wymazanie ich z pamięci publicznej i dlatego miejsca ich pochówków były nieznane i ściśle ukryte. Film Arkadiusza Gołębiewskiego odkłamuje prawdę o bohaterach, którzy zostali zamordowani. Reżyser „Kwatery Ł” jest ponadto inicjatorem i organizatorem festiwalu „Niepokorni. Niezłomni. Wyklęci”, który już od pięciu lat organizowany jest w Gdyni.

Arkadiusz Gołębiewski wraz z Piotrem Życieńskim opowiedzieli uczestnikom spotkania o kulisach powstawania filmu i emocjach temu towarzyszących. Zaapelowali do młodych ludzi, aby film stał się inspiracją do zgłębiania wiedzy na temat najnowszej, często tragicznej, historii Polski i pobudzał do aktywnego działania w upamiętaniu tych, o których nikt nie miał prawa pamiętać.

Po projekcji przejmującego filmu Tomasz Zdonek poprosił zebranych o powstanie i uczczenie minutą ciszy ofiar zamordowanych przez komunistów i pogrzebanych na Powązkach. Łzy, które pojawiły się w niejednym oku były wymownym odzwierciedleniem  wrażeń po obejrzeniu filmu.

Spotkanie odbyło się w Ośrodku Kultury „Tkacz”, a jego współorganizatorem był Urząd Miasta w Tomaszowie Maz.

 

opracował: Radosław Pająk

Przewodniczący Klubu „Grota” Roweckiego w Tomaszowie Maz.

A
A+
A++
Drukuj
PDF
Powiadom znajomego
Wstecz

TOMASZÓW MAZOWIECKI