Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim

Prezentacja wystawy „586 dni stanu wojennego”

Prezentacja wystawy „586 dni stanu wojennego” 10 grudnia 2013 r. była ostatnią tegoroczną inicjatywą zorganizowaną przez Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego GROTA, który działa przy Młodzieżowym Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego.

Wystawa została opracowana przez łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i w kalendarzowej formie, w bogaty i interesujący sposób przedstawia kolejne najważniejsze dni i miesiące z okresu stanu wojennego, który wprowadzono 13 grudnia 1981 roku.

Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Pana Zygmunta Augustyniaka, aktywnego działacza NSZZ „Solidarność” z lat 80-tych, obecnie przewodniczącego Związku Piłsudczyków w Tomaszowie Maz. Pan Zygmunt Augustyniak podzielił się swoimi wspomnieniami z okresu stanu wojennego, opowiedział o metodach inwigilacji i represji, jakich doświadczył ze strony Służby Bezpieczeństwa oraz pokazał szereg zdjęć i pamiątek z tamtego okresu.

W trakcie spotkania zaprezentował się bardzo młody zespół rockowy „ZONE”, który tworzą utalentowani i sympatyczni tomaszowscy gimnazjaliści: Michał Czarniecki, Kuba Szuflita oraz Kuba Podwysocki. Chłopcy zagrali: „Balladę o Janku Wiśniewskim” oraz „Spotkanie z…”, czym wprowadzili zebranych w klimat  lat 80-tych.

- Klub GROTA Roweckiego w naszym mieście działa od 2011 roku i stara się popularyzować wiedzę na temat najnowszej historii przede wszystkim wśród młodego pokolenia. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczą w spotkaniach Klubu i pomagają w jego działalności.  W 2014 roku w planach mamy spotkania związane z przypadającymi rocznicami: 100 rocznicą wybuchu I wojny światowej, 70 rocznicą wybuchu powstania warszawskiego, czy też 25 rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 roku.  Planujemy także konkursy historyczne dla dzieci i młodzieży, prezentację wystaw, książek historycznych oraz wycieczki między innymi  do niedawno otwartego Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Nasze zaproszenie na przyjazd na spotkanie z młodzieżą przyjął między innymi Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, powstaniec warszawski prof. Leszek Żukowski – powiedział przewodniczący tomaszowskiego Klubu Radosław Pająk.

TOMASZÓW MAZOWIECKI