Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim

Spotkanie Klubu poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

W tym roku obchodzić będziemy 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, które było aktem wielkiego heroizmu i patriotyzmu Polskiego Państwa Podziemnego.

11 kwietnia 2014 roku na zaproszenie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, działającego w Młodzieżowym Domu Kultury im. rtm Witolda Pileckiego przyjechali: profesor por. Andrzej Frydryszak pseudonim „Michał”, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, powstaniec ze zgrupowania „Gustaw Harnaś” oraz członek Prezydium ŚZŻAK pułkownik Ryszard Dorf. Spotkanie, które odbyło się w malowniczych wnętrzach kamienicy rodziny Knothe (siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej) udział wzięli pasjonaci i nauczyciele historii, harcerze oraz młodzież i dzieci z tomaszowskich szkół gimnazjalnych   i podstawowych. Wierszem powstańca, który zginął we wrześniu 1944 roku, Józefa Szczepańskiego „Ziutka” przywitał zebranych uczestnik koła historycznego Filip Kościsty. Dyrektor MDK Tomasz Zdonek przedstawił sylwetkę gościa profesora Frydryszaka, który między innymi był drużynowym w Szarych Szeregach, uczestniczył w tajnych kompletach, brał udział w działaniach sabotażowych, po wojnie z kolei przez 3 miesiące więziony był przez komunistów i znaczną część życia na emigracji w Australii, Maroku, Zairze, gdzie był wykładowcą na politechnikach. Tomasz Zdonek przekazał  pozdrowienia dla chorego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej profesora Leszka Żukowskiego, który miał gościć w Tomaszowie, ale niestety Jego przyjazd okazał się w ostatniej chwili niemożliwy.

Profesor Frydryszak w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swoich doświadczeniach z czasów okupacji, mówił o atmosferze panującej przed wybuchem powstania, a także o pierwszych godzinach, które cechował wielki entuzjazm i wola walki. Wspominał także o wielu ciężkich doświadczeniach, olbrzymich stratach, poniesionych przez Jego batalion oraz o bezlitosnych i bezwzględnych Niemcach, którzy powstańców traktowali jako bandytów. Zapytany czy gdyby po raz kolejny przyszło mu decydować o udziale w powstaniu, odpowiedział, że nie wahałby się i z pewnością wziąłby udział w walkach.  W czasie powstania Andrzej Frydryszak miał zaledwie 16 lat, czyli był w wieku wielu uczestników spotkania, którzy z wielkim zainteresowaniem i podziwem słuchali Jego relacji.

Z kolei płk Ryszard Dorf przybliżył młodzieży działania podejmowane przez Światowy Związek Żołnierzy AK, które upowszechniają wiedzę o żołnierzach i działaniach Armii Krajowej oraz zachęcił do udziału w konkursie internetowym, który rozpocznie się w maju tego roku  i będzie dostępny na stronie www.armiakrajowa.org.pl

Opracował: Radosław Pająk

Przewodniczący Klubu „Grota” Roweckiego