Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Tomaszowie Mazowieckim

Spotkanie Klubu poświęcone Zbrodni Wołyńskiej

Na zaproszenie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury, w Tomaszowie Mazowieckim gościł dr Leon Popek, znawca i badacz tematyki związanej ze zbrodniami popełnionymi na Polakach na Wołyniu w 1943 roku, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Spotkanie odbyło się 23 września 2014 roku, w popularnym „emdeku” i prowadzone było przez dyrektora placówki Tomasza Zdonka, który przedstawił zebranym sylwetkę dr Popka oraz Jego bogaty dorobek naukowy, w którym szczególne miejsce zajmują liczne relacje świadków tragicznych wydarzeń z Wołynia z 1943 roku. W trakcie spotkania zostały zaprezentowane najnowsze publikacje dr Popka: „Świadkowie oskarżają” oraz „Ostrówki. Wołyńskie ludobójstwo”.

Ponure wydarzenia, które rozegrały się na Kresach Wschodnich są słabo znane i kojarzone przez społeczeństwo, w szkolnych podręcznikach trudno jest znaleźć rzetelne informacje na ich temat. Dlatego w spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim uczniowie z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Władze samorządowe reprezentowała Naczelniczka Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Katarzyna Banaszaczak. W spotkaniu uczestniczyła również prof. Maria Blomberg, przewodnicząca Rady Programowej Klubów im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

W swojej prelekcji dr Leon Popek zwrócił uwagę, że budowanie przyjaznych relacji polsko-ukraińskich, to również rozliczenie się z historią i wieloma zadrami, które muszą zostać wnikliwie zbadane, ocenione i upamiętnione. Nie można zapomnieć o około 120–130 tys. Polaków zamordowanych przez OUN-UPA w latach 1943–1944. W czasach Polski Ludowej temat ten był niewygodny, niepoprawny politycznie i dlatego obecnie należy podnosić o nim wiedzę i świadomość społeczną, a także nie wolno przez jego pryzmat odnosić się do obecnej sytuacji na Ukrainie.

Opracował:

Radosław Pająk

Przewodniczący Klubu „Grota” w Tomaszowie Maz.

TOMASZÓW MAZOWIECKI