Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście

Spotkanie Klubu poświęcone Polesiu we wrześniu 1939 r.

24 września 2013 r. odbył się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego pt. „Katastrofa. Polesie we wrześniu 1939 roku”.

Tomasz Kuba Kozłowski jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie i koordynatorem programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa”, którego celem jest  wszechstronna popularyzacja wiedzy o historycznym i kulturowym dziedzictwie Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Prelegent jest także autorem szeregu publikacji dotyczących migracji i uchodźców, historii harcerstwa, dziedzictwa Kresów.

Wykład był pierwszym po przerwie wakacyjnej przerwie spotkaniem w ramach działalności trójmiejskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” (Klub afiliowany jest przy gdańskim oddziale IPN). Wzięło w nim udział ponad 70 osób, które z dużym zainteresowaniem wysłuchały wystąpienia prelegenta z Warszawy, który swój wywód wzbogacił unikatowym materiałem ikonograficznym.

Kanwą wykładu poświęconego sytuacji na Polesiu we wrześniu 1939 roku były autentyczne zapiski i fotografie pochodzącej ze szlacheckiego rodu Zofii z Druckich-Lubeckich Chomętowskiej. Wybuch wojny zastał ją na Polesiu, gdzie jej dzieci spędzały wakacje w jednym z rodzinnych majątków. Wraz z rodziną, pracownikami dworu, sąsiadami i znajomymi ruszyła ona w pełną niepewności, niebezpieczeństw i strachu podróż przez ogarnięte chaosem wojennym Polesie, które w drugiej połowie września 1939 r. stało się „ziemią niczyją”, wciśnięte między tereny zajęte przez najeźdźcę niemieckiego od zachodu, a jeszcze nie kontrolowane przez wojsko sowieckie, które wkroczyło do Polski 17 września 1939 roku…

Organizatorem spotkania – obok Instytutu Pamięci Narodowej – jest Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

TRÓJMIASTO

Izabela Brzezińska