Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Trójmieście

Spotkanie Klubu poświęcone buntom więźniów gett kresowych w 1942 roku

22 października 2013 r. odbył się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego wykład dr. hab. Grzegorza Berendta pt. „Bunty więźniów gett kresowych w 1942 roku”.

W spotkaniu wzięło udział blisko 50 osób.

Dr hab. Grzegorz Berendt jest naczelnikiem pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego Oddziału IPN oraz jednocześnie pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii Pomorza w XX w., dziejach polskich Żydów, a także relacji polsko-żydowskich.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności trójmiejskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” (Klub afiliowany jest przy gdańskim oddziale IPN).

Organizatorem spotkania – obok Instytutu Pamięci Narodowej – był Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Politologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

* * *

Powstanie w getcie warszawskim z kwietnia i maja 1943 roku jest wydarzeniem historycznym stosunkowo dobrze znanym w Polsce i za granicą. Znacznie gorzej jest z wiedzą na temat walk w getcie białostockim, które miało miejsce kilka miesięcy później.

Można śmiało powiedzieć, że niemal w ogóle nie funkcjonują w polskiej świadomości historycznej bunty wzniecane przez polskich Żydów w gettach na Kresach, do których doszło już latem i jesienią 1942 roku. Wykład ma przybliżć okoliczności, w których obywatele Rzeczypospolitej – więźniowie gett m. in. w Krzemieńcu, Łachwie, Nieświeżu czy Tuczynie – stawili czynny opór niemieckim ludobójcom.

Dr hab. Grzegorz Berendt podczas wykładu

TRÓJMIASTO