Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie

Maria Dmochowska

Maria Dmochowska z domu Lipska, działaczka opozycji antykomunistycznej, związana z KSS „KOR”, w 1980 r. współorganizatorka NSZZ „Solidarność” w Łodzi, członek władz Związku. Represjonowana przez władze komunistyczne w okresie PRL, internowana w grudniu 1981 r.
W latach 1989–1997 poseł X, I i II Kadencji Sejmu, potem radna Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi do 2002 roku.
Z zawodu lekarz internista i hematolog, dr n. med., autorka i współautorka ok. 30 publikacji naukowych, pisywała również do prasy podziemnej, wydała dwie pozycje książkowe historyczno-wspomnieniowe. Członek Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Harcerka i żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego. W Instytucie Pamięci Narodowej pracuje od 2000 r., jako doradca prezesa, od czerwca 2006 zastępca Prezesa.
Inicjatorka i współorganizatorka społecznego ruchu „Kluby Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego »Grota«” działającego w ramach współpracy między Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej i Instytutem Pamięci Narodowej-Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, skupiającym kombatantów, młodzież, historyków i inne osoby.

W Radzie Klubu od 8 czerwca 2010 r.

WARSZAWA

Joanna Śmieszek-Raducha, Aleksandra Wierzchowska