Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie

Pokaz filmu w reż. Sławomira Grunberga „Saved by Deportation”

W dniu 17 czerwca 2013 r. Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie i Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie zaprosili na spotkanie filmowe.

Wyświetlony został film „Saved by Deportation” („Uratowani przez deportacje. Nieznana odyseja polskich Żydów”) w reż. Sławomira Grunberga. Przedstawia on losy setek tysięcy polskich Żydów, którzy uniknęli Zagłady w czasie II wojny światowej dzięki wywózce do stalinowskich obozów pracy w 1940 r.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli reżyser Sławomir Grunberg oraz Dyrektor Fundacji Kresy-Syberia Aneta Hoffman.

Prezentowany film wzbudził wiele kontrowersji i wywołał burzliwą dyskusję. Obecni na sali kombatanci II wojny światowej mieli pretensje do reżysera, iż pokazał historię polskich żydów wycinkowo, nie wyjaśniając pewnych zjawisk. Reżyser tłumaczył się, iż nie było jego zamierzeniem generalizowanie. Tak naprawdę film jest opowieścią o historii jednej konkretnej rodziny. Historia każdej innej rodziny mogłaby zostać opowiedziana zupełnie inaczej.

Spotkanie poprowadził Radosław Poboży.

***

reż. Sławomir Grunberg

W 1940 roku, rok wcześniej nim naziści rozpoczęli masową wywózkę Żydów do obozów zagłady, Józef Stalin nakazał deportację około 200.000 polskich Żydów ze wschodnich terenów Polski, zajętych przez wojska sowieckie, do obozów pracy przymusowej w głębi Związku Sowieckiego. Choć transporty te odbywały się w nieludzkich warunkach, uratowały wiele istnień, gdyż ci deportowani polscy Żydzi stanowią przeważającą większość ocalałych z Holokaustu. Film przedstawia drogę, którą 65 lat temu odbyli Aszer i Szyfra Szarf, z Polski na Syberię i dalej do Tadżykistanu i Uzbekistanu. Ta nieznana historia ocalenia jest świadectwem zarówno wstrząsającego przeżycia jak i dowodem na potwierdzenie ludzkiej dobroci w tych mrocznych czasach.

WARSZAWA

Joanna Śmieszek-Raducha, Aleksandra Wierzchowska