Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie

Pokaz filmu w reż. Marco Bellocchio „Zwycięzca”

2 grudnia 2013 r. uczestnicy spotkania Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie mieli możliwość obejrzenia filmu „Zwycięzca” w reż. Marco Bellocchio.

Film został poprzedzony komentarzem historycznym prof. dr. hab. Jerzego Eislera. Po filmie odbyła się równiez interesująca dyskusja, podczas której uczestnicy spotkania zadawali głównie pytania o spójność opowieści przedstawionej w filmie z wiedzą historyczna, a także o znaczenie scen dokumentalnych, które w filmie zostały wykorzystane.

Film został wyświetlony dzięki współpracy z dystrybutorem filmu w Polsce, firmie Against Gravity.

„Zwycięzca”

reż. Marco Bellocchio

Włochy, wczesne lata 20. Młody i energiczny Benito Mussolini próbuje swych sił w polityce.WMediolanie poznaje piękną Idę Dalser (w tej roli włoska gwiazda Giovanna Mezzogiorno), którą wkrótce poślubia. Zapał, czar i idealizm przystojnego rewolucjonisty pociągają Idę tak mocno, że postanawia poświęcić dla niego swójmajątek i sfinansować rodzącą się Partię Faszystowską.Wraz z wybuchem I wojny światowej Mussolini wstępuje do armii i znika bez śladu. Zrozpaczona kobieta trafia na trop męża w wojskowym szpitalu, jednak ku jej zaskoczeniu znajduje u jego boku nową żonę...

„Zwycięzca” to fascynująca opowieść o sile miłości, walce o własne życie i brutalnych mechanizmach totalitarnej władzy. Epicki rozmach, wiernie odtworzone historyczne realia faszystowskich Włoch i znakomite kreacje aktorskie stanowią o wyjątkowości filmu.

„Zwycięzca” wzbudził we Włoszech spore kontrowersje i wywołał szerokie publiczne debaty na temat prawdziwego oblicza zła i postaci Benito Mussoliniego, którego porównywano z innym, tym razem współczesnym, włoskim prowokatorem – Silvio Berlusconim.

Film otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotej Palmy na festiwalu w Cannes w 2009 roku.

Wybrane nagrody i festiwale:

2010 – Nagrody David di Donatello Włoskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy reżyser”, „Najlepsza scenografia”, „Najlepsze zdjęcia”, „Najlepszy montaż”, „Najlepsze efekty specjalne”, „Najlepsze fryzury” i „Najlepszy makijaż”
2009 – Nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Prix d'Excellence” i „Najlepszy aktor”
2009 – Nominacja do Złotej Palmy na MFF w Cannes
2009 – MFF w Toronto
2009 – Nagrody Srebrnego Hugo w kategorii „Najlepszy reżyser”, „Najlepszy aktor” i „Najlepsza aktorka” oraz Złota Plakietka w kategorii „Najlepsze zdjęcia” na MFF w Chicago
2009 – Włoskie Złote Globy w kategorii „Najlepsze zdjęcia” i „Najlepsza aktorka”

WARSZAWA

Joanna Śmieszek-Raducha, Aleksandra Wierzchowska