Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie

Spotkanie Klubu poświęcone stratom polskiego ziemiaństwa po 1939 r.

W dniu 12 grudnia 2013 r. w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej Przystanek Historia odbyło się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie.

Wykład Straty polskiego ziemiaństwa po 1939 r.  wygłosiła dr Agnieszka Łuczak  (OBEP IPN w Poznaniu). Spotkanie poprowadził i opatrzył bardzo bogatym wstępem do wykładu prof. dr hab. Jan Żaryn (BEP IPN).

dr Agnieszka Łuczak

Historyk, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Od 1992 r. zajmuje się problematyką strat kulturalnych ziemiaństwa i Kościoła katolickiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945.

Od 2000 r. pracownik OBEP IPN w Poznaniu, od 2009 r. jego naczelnik. Zajmuje się tematyką okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 w Wielkopolsce. Jednocześnie bada problematykę konspiracji antykomunistycznej i podziemia zbrojnego w Wielkopolsce w latach 1945–1956.

Autorka wielu publikacji oraz współautorka kilku wystaw na temat historii najnowszej.

Najnowsza publikacja Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939–1945, Warszawa-Poznań 2011 otrzymała nominację do nagrody „Książka Historyczna Roku 2011” w kategorii książka naukowa oraz otrzymała nagrodę „Książka Jesieni 2011” przyznaną przez Jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (Biblioteka Raczyńskich, Radio Merkury, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek).

Autorka koncepcji oraz współautorka portalu internetowego poświęconego Poznańskiemu Czerwcowi 1956  www.czerwiec56.ipn.gov.pl.

WARSZAWA

Joanna Śmieszek-Raducha, Aleksandra Wierzchowska