Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Warszawie

Pokaz filmu w reż. Agnieszki Holland „W ciemności”

9 czerwca 2014 roku odbył się pokaz filmu fabularnego w reż. Agnieszki Holland „W ciemności”.

Leopold Socha, Polak ze Lwowa przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze…

Komentarz historyczny do filmuwygłosiła Martyna Grądzka.

***

Martyna Grądzka (ur. 1986) historyk, judaistka i edukatorka. Absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Referatu Badań Naukowych Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień związanych ze społecznością żydowską na terenie Polski. Prowadzi badania na temat Holokaustu, ze szczególnym uwzględnieniem Zagłady Żydów krakowskich. W Katedrze Najnowszej Historii Polski Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pod kierunkiem prof. Jacka Chrobaczyńskiego przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą wojennych losów kobiet żydowskich, przebywających w okupowanym Krakowie. Autorka tekstów publicystycznych i naukowych dotyczących m.in. getta krakowskiego, obozu Płaszów, procesu komendanta obozu Płaszów – Amona Götha. Uczestniczka konferencji naukowych i międzynarodowych projektów edukacyjnych, dotyczących relacji polsko-żydowskich i nauczania o Holokauście i Antysemityzmie.

WARSZAWA

Joanna Śmieszek-Raducha, Aleksandra Wierzchowska