Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Wieluniu

Spotkanie Klubu poświęcone poszukiwaniom miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego

W dniu 10 marca 2014 r. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu w ramach działalności Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Wieluniu odbył się wykład pt. „Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroryzmu komunistycznego w Polsce”, wygłoszony przez Pana Michała Nowaka – archeologa, który brał udział w pracach ekshumacyjnych ofiar terroryzmu komunistycznego.

Na wstępnie wszystkich zebranych przywitał Pan Jan Książek – Dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W spotkaniu wzięło udział około 60 słuchaczy wśród których byli członkowie Wieluńskiego Klubu Historycznego oraz nauczyciele i uczniowie wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych: Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Wieluniu,  II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka i Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu.

W pierwszej części wykładu zebrani obejrzeli film pt. „Łączka Ł”, który wywarł na zebranych bardzo duże wrażenie.  Zobaczyli oni na podstawie znalezionych szczątków, w jaki sposób dokonywano mordów na przeciwnikach ówczesnego systemu komunistycznego. W filmie przedstawiono sposób mordowania i pochówku Żołnierzy Wyklętych. Ciała zamordowanych były chowane w tzw. jamach zbiorowych. Nieład i nienaturalne ułożenie kości dowodzą, że pochówki odbywały się bez zachowania podstawowego szacunku dla człowieka. Ważne słowa o bezimiennych bohaterach okresu powojennego wypowiedział Pan dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, który kierował pracami archeologicznymi: „Ludzie, którzy są pochowani w tych mogiłach byliby ministrami, generałami i profesorami. Wymordowano tutaj resztki elit, które w tym kraju pozostały po II wojnie światowej.”

Po projekcji filmu Pan Michał Nowak przestawił zebranym przebieg prac związanych z odkryciami mogił. O braku poszanowania do pamięci pomordowanych może świadczyć fakt, iż na przełomie lat 40. i 50. teren Kwatery Ł był wysypiskiem śmieci obok Cmentarza Powązkowskiego. Dzięki dociekliwości niektórych członków rodzin ofiar udało się zlokalizować miejsce pochówku ich bliskich. Przy pomocy nowoczesnego sprzętu i wyspecjalizowanych technik udało się precyzyjnie ustalić miejsca mogił. W trakcie prac odnaleziono ponad 100 pomordowanych. Dzięki badaniom DNA zostało zidentyfikowanych 28 osób. Prace archeologiczne miały charakter otwarty, każdy mógł obserwować przebieg prac archeologów.

Na zakończenie Przewodniczący Zarządu Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” w Wieluniu Pan Mirosław Kubiak podziękował prelegentowi za bardzo ciekawy wykład oraz zaprosił słuchaczy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 25 marca 2014 r. Wykład pt. „Losy oficerów polskich ocalałych z masakry katyńskiej” wygłosi prof. nadzw. dr. hab. Stanisław Jaczyński.

Zarządu Klubu Historycznego

Mirosław Kubiak