Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Wrocławiu

Spotkanie Klubu z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

26 września 2013 r. o godz. 11.00 w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia (ul. Sukiennice 9) odbyło się doroczne spotkanie z okazji Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystość zorganizowana przez Okręg Dolnośląski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

W przeddzień rocznicy powołania Służby Zwycięstwu Polski i początku fenomenu, jakim było Polskie Państwo Podziemne, był jednocześnie terminem kolejnego spotkania w ramach Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota".

Spotkanie rozpoczął Wojciech Trębacz (OBEP IPN we Wrocławiu), który przywitał wszystkich przybyłych na tę szczególną uroczystość. Wśród gości znaleźli się kombatanci, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, ale także młodzież szkolna i przedstawiciele instytucji oraz organizacji stale współpracujących ze środowiskami kombatanckimi.

W nastrój wspomnieniowy przybyłych gości wprowadził występ Grupy Literackiej „Impresja” pod kierunkiem Haliny Bednarek. Młodzi wykonawcy, odwołując się do poezji i repertuaru piosenek patriotycznych, wywołali wzruszenie wśród zgromadzonych.

Bardzo ważnym punktem programu spotkania było wręczenie okolicznościowych dyplomów z podziękowaniami od Światowego Związku Żołnierzy AK. Z rąk prezesa Zarządu Okręgu Dolnośląskiego ŚZŻAK – Ryszarda Filipowicza, otrzymali je przedstawiciele instytucji, urzędów, stowarzyszeń, a także osoby prywatne, którzy w sposób szczególny zasłużyli się we współpracy z kombatantami.

Wśród wyróżnionych znalazł się dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu prof. Włodzimierz Suleja. W jego imieniu pamiątkowy dyplom odebrał dr hab. Robert Klementowski – naczelnik OBEP IPN we Wrocławiu.

Światowy Związek Żołnierzy AK wyróżnił również dyrektora ds. kombatantów urzędu marszałkowskiego Pawła Aszkiełowicza, który otrzymał okolicznościowe odznaczenie.

Ostatnim punktem spotkania była prelekcja dr. Jerzego Kirszaka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu. Wykład o Polskim Państwie Podziemnym był okazją do podjęcia próby odpowiedzi na trudne pytania, które często towarzyszą dyskusjom o walce zbrojnej z okupantem w okresie II wojny światowej.

WROCŁAW

Stanisław Wołczaski
71 344 61 61 (wtorki i czwartki w godz. 10-13)

Sylwia Krzyżanowska