Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu

Spotkanie Klubu poświęcone 70. rocznicy zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu

W dniu 17 lipca 2013 r. staraniem Muzeum Miasta Zgierza, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi odbyło się spotkanie poświęcone 70. rocznicy zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu.

Zebranym licznie w Muzeum Miasta Zgierza Klubowiczom temat Zbrodni Wołyńskiej przybliżył Grzegorz Nawrot, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

Następnie zaprezentowane zostały materiały edukacyjne IPN pt. Kto tego nie widział, nigdy nie uwierzy... Zbrodnia Wołyńska. Historia i pamięć. Kolejną część spotkania stanowił pokaz filmu Wołyń w pożodze w reż. Adama Sikorskiego (TVP oraz IPN, 2007 r., 25 min.) i prezentacja opracowanego przez Rafała Pękałę zapisu relacji świadków, opowiadających o tragicznych losach Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej: Anny Szumskiej (Borki na Wołyniu) i Jana Michalewskiego (Hucisko Brodzkie w Tarnopolskiem).

ZGIERZ

klubgrota-zgierz@wp.pl