Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu

Spotkanie Klubu poświęcone Narodowym Siłom Zbrojnym

7 grudnia 2013 r. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie zgierskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Wykład „Narodowe Siły Zbrojne – prawda i legenda” wygłosił Zbigniew Natkański, prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wykład poprzedzony został projekcją filmu dokumentalnego „Ogień i inni”, opowiadającego o zgrupowaniu „Błyskawica” pod dowództwem Józefa Kurasia „Ognia”. Prelegent nawiązując do filmu, nadmienił, że w tym zgrupowaniu walczyło wielu żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Formacja ta, utworzona przez środowisko przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego i część podziemnego Stronnictwa Narodowego, została uznana przez Rząd Polski na Uchodźstwie za polską formację wojskową dopiero w 1989 roku. NSZ miały bardzo rozbudowane struktury, w szczytowym momencie licząc około 100 tysięcy żołnierzy. Te struktury przetrwały w niektórych rejonach Polski (na Podlasiu, w rejonie Kielc i na Kurpiach) nawet do 1947 roku. Formacja ta była długo oskarżana – zwłaszcza przez komunistów – o rozbijanie wysiłku zbrojnego wobec Niemców i kolaborację z okupantem. Komunistyczne służby represjonowały żołnierzy NSZ przez cały okres PRLu, nie tylko pozbawiając zatrudnienia czy inwigilując przez długie lata, ale też  poprzez oczernianie w propagandzie – literaturze czy filmie.

Spotkanie zakończyła dyskusja, która ogniskowała się głównie wokół obecnej działalności środowiska NSZ czy działań Brygady Świętokrzyskiej. Na zakończenie Przewodniczący Zarządu Klubu Jacek Klimczak podziękował za obecność na wykładzie i złożył obecnym życzenia świąteczno – noworoczne.

Przewodniczący Zarządu Klubu

Jacek Klimczak