Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu

Spotkanie Klubu poświęcone cichociemnym

19 lutego 2014 roku odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie zgierskiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Zgierzu.

Wykład pt. „Cichociemni – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych” wzbogacony prezentacją multimedialną wygłosił dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. W spotkaniu wzięło udział 39 osób, w tym 10 członków Klubu oraz młodzież z Gimnazjum nr 1 i ZZSP im. Jana Pawła II. Prelegent w wykładzie przedstawił genezę formacji cichociemnych, kryteria naboru, program szkoleniowy oraz działalność cichociemnych w Polsce.

Cichociemnymi nazywa się polskich żołnierzy, którzy zrzucani ze spadochronami do okupowanej Polski podejmowali misję pracy w podziemiu. Pochodzenie nazwy cichociemni jest różnie tłumaczone. Według jednej wersji ta elitarna grupa żołnierzy polskich została „ochrzczona” tym określeniem, bo niezauważalnie, nocą znikali z macierzystych jednostek, nikomu nic nie mówiąc. Według innej – nazwa ta powstała w sposób bardzo prozaiczny. Żołnierze powracający z kursów do macierzystych jednostek byli zobowiązani do zachowania całkowitej tajemnicy. Według jeszcze innej wersji – żołnierze tej formacji mieli swoje zadania wykonywać w tajemnicy, „cicho” i „po ciemku”.

Cichociemni odegrali niezwykle istotną rolę w tworzeniu i funkcjonowaniu Armii Krajowej. Z 316 przerzuconych do Polski cichociemnych zginęło 112: 103 w czasie II wojny światowej, natomiast na 9 wykonano karę śmierci na podstawie wyroków sądów Polski Ludowej.

Spotkanie zakończyła dyskusja z udziałem członków Klubu i gości spotkania. W jej trakcie poruszano m.in. kwestię operacji „Most”, czyli lądowania samolotu w okupowanej Polsce. Na zakończenie Przewodniczący Zarządu Klubu podziękował za obecność na wykładzie oraz zaprosił na kolejne spotkanie 6 marca, które będzie poświęcone Żołnierzom Wyklętych. Wykład pt. „Śladami zbrodni – miejsca kaźni Żołnierzy Wyklętych” przedstawi dr Tomasz Łabuszewski – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Przewodniczący Zarządu Klubu

Jacek Klimczak